MİGRENDE NE YAPMALI?

  • Yazının Tarihi: 24 Ocak 2019
  • Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

UZMANLAR BİLGİLENDİRİYOR.


MİGRENDE NE YAPMALI?
KALICI ÇÖZÜMÜN ZAMANI GELDİ.
MİGRENDE KALICI ÇÖZÜMLER MÜMKÜN
İLAÇ TEDAVİSİ DIŞINDAKİ ALTERNATİF TEDAVİLER
Migren, tetikleyici olarak adlandırılan uyarılmış sinir uçlarından kaynaklanır. Teşhisi hastanın klinik bulgularından anlaşılır.  Yüksek sesler, stres, uykusuzluk güçlü kokular, parlak ışıklar, hatta mevsimsel alerjiler burun içindeki eğrilikler temas noktalarıbile migren baş ağrısını tetikleyebilir. İlk seçenek bunlardan kaçınmaktır ancak bunlardan kaçınmak her zaman mümkün değildir.
Uzun yıllar boyunca, ilaç tedavisi özellikle ağrı kesiciler hatta antidepresanlarmigren için tek tedavi seçeneği oldu. Günümüzde, siniri kalıcı olarak dekompresyon yaparak tetikleyiciyi bölgeyi rahatlatan tedaviler mümkündür. Bunlar botoks ve endoskopik olarak da yapılabilen migren ameliyatıdır.         Botoks da hasta cerrahide fayda görüyormu diye operasyon öncesi yapılabileceği gibi 3- 6 ayda bir tekrarlar yapılmalıdır.Botoksun etki süresi ortalama 6 aydır.
 
Cerrahide hastaların% 90’ından fazlasında uzun süren etkileriyle migrende belirgin iyileşme veya tamamen düzelmegörülmektedir. Migrenleri kalıcı olarak ortadan kaldırmak veya büyük ölçüde azaltmaktır. Hayattan daha fazla zevk almak, hayat kalitesinin düzelmesi demektir.
 
CERRAHİDE NELER YAPILMAKTADIR?
Migren ameliyatı çoğu hasta için ayakta tedavi prosedürü olarak gerçekleştirilir. Kas veya yağ dokusunu çıkarmak ve muhtemelen migren tetik bölgesindeki siniri rahatlatmak veya ayarlamak için küçük kesiler yapılır. Bunlar saç içinden olup 1-2cmlik küçük kesilerdir. Cerrahi endoskopik olarak gerçekleştirilir. Böylece bu küçük prosedürden geçen birçok hasta aynı gün veya ertesi gün işe geri dönebilir. Bu prosedürlerde yerine göre endoskopik yüz germe yada endoskopik sinüs ve burun cerrahileride beraberinde yapılabilir.
Eğer migrenleriniz varsa ve diğer tedaviler başarısız olmuşsa, seçeneklerinizi Dr. Mesut Sabri Tezer ile görüşme zamanı gelmiş olabilir. Prosedürle ilişkili estetik faydalar dahil, diğer riskler ve faydalar hakkında daha ayrıntılı olarak görüşmek isterseniz iletişime geçebilirsiniz.
  SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİZ.
Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın