Rehnuma Derneği Gezi Programları Devam Ediyor.

  • Yazının Tarihi: 28 Aralık 2017
  • Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

Rehnuma Derneği kurulduğu günden bu yana eğitime destek vermeye devam etmekte.

Lise öğrencileri, üniversiteye hazırlananlar ve Üniversite öğrencilerine Kültürel geziler düzenliyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rehnuma Derneği kurulduğu günden bu yana eğitime destek vermeye devam etmekte.

Lise öğrencileri, üniversiteye hazırlananlar ve Üniversite öğrencilerine Kültürel geziler düzenliyor. Kahta da kurulan ancak komşu illerin kültürel miraslarını ve manevi miraslarını öğrencilere tanıtmak amacıyla Gazi Antep e kafile kaldırdı. Manevi değerlerimizi Mescidlerde, Dergahlarda Antep i Gazi Antep yapan ecdadımızı örnek gösterip bizimde öğrencilerimizinde o zamanki atmosferde olmaları için gezi düzenlediler.

Türkiye’nin altıncı, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin ise en büyük kenti olan Gaziantep; nüfusu, ekonomik potansiyeli, kültürel zenginlikleri, tarihi dokusu ve büyükşehir statüsüyle metropol bir kenttir.

Anadolu’nun ilk yerleşim merkezlerinden biri olan Mezopotamya ile Akdeniz Bölgesi’nin kesişme noktasında yer alan kent, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve tarihin her döneminde önemini korumuştur. Farklı uygarlıkların, kültürlerin ve dinlerin bir araya gelerek birbirleri içinde sentezlendiği gizemli bir tarihe sahip olan Gaziantep; Paleolitik, Neolitik, Kalkolitik, Tunç, Hitit, Hurri-Mitanni, Asur, Pers, Büyük İskender, Selevkoslar Krallığı, Roma, Bizans, Selçuklu, Memluklar, Dulkadiroğluları ve Osmanlı dönemlerine ait izleri-eserleri günümüze kadar taşımaktadır. Tarihi İpek Yolu’nun buradan geçmiş olmasından dolayı uygarlıkların uğrak yeri olmuş, tarihin her döneminde kültür ve ticaret merkezi olma özelliğini korumuştur. Gaziantep’te bulunan tarihi eserlerin çeşitliliği kentin kültürel zenginliğinin bir göstergesidir.

Günümüzdeki Gaziantep’in tarihsel bağlantıları eski Dülük ve Kale ile ilişkilidir. Dülük, antik kaynaklarda “Doliche”, Bizans kaynaklarında “Teluck”, Arap kaynaklarında “Duluk” adıyla geçmektedir. Dülük, tarihin en eski çağlarından beri kullanılan bir yol şebekesinin düğüm noktasında yer almış, bölgedeki yerleşim Dülük’ten sonra Gaziantep Kalesi etrafında gelişerek şehirleşme bu alanda yoğunlaşmıştır.

Osmanlı yönetiminden sonra şehir hızla imar edilmeye başlanmış, yeni yapılar yükselmiş, halk Osmanlı Devleti’nin gerileme dönemine kadar refah içinde yaşamıştır.  Kent, 1818-1819’da geçici olarak Halep’in kazası olmuştur. Bu durum Antep’i sosyal, ekonomik ve ticari yönlerden gelişmesini sağlamıştır. I.DünyaSavaşı’na kadar devam eden bu durum, 1919’da İngilizler’in daha sonra da Fransızlar’ın işgaliyle bozulmuştur. Antep harbinde 10 ay 9 gün boyunca düşmana karşı kadını, erkeği, büyüğü, küçüğü ile mücadele veren şehir, 8 Şubat 1921’de “Gazi” unvanını almıştır. 25 Aralık 1921 yılında, düşman işgalinden kurtulan Gaziantep Cumhuriyet’in ilanıyla birlikte hızla gelişmeye devam etmiştir. Bugün tarihi, kültürel değerleri, birbirinden lezzetli Antep yemeklerini barındıran mutfağı, beş organize sanayi bölgesi, şehirlerarası ve uluslararası bağlantı yolları ile bölgenin en önemli kentlerinden biri olan Gaziantep, her yıl binlerce turist ağırlamaktadır.

Rehnuma derneği Eğitim Kültür Sanat Spor Sağlık Sosyal yardımlaşma ve dayanışmada Kahta da emsali görülmemiş bir şekilde çalışmalarını sürdürmekte bütün Kahtalıları kucakladıklarını belirttiler. Dini dili ırkı ne olursa olsun yeterki İnsanlık namına olsun sloganlarıyla Kahtayı Kocaman bir aile olarak görüyor ve kendilerini bu aileye memur hissediyorlar.

 

 

 

 

Share Button
Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın